Ara
  • Er Ofset Etiket Matbaa

KOLİ ETİKETİ NEDİR :Koli Etiketi, kolilerin üzerine yapıştırılan üzerinde ürün ve adres bilgilerinin bir barkod ile beraber bulunduğu etiketlere verilen isimdir. Koli etiketleri ağırlıklı olarak sevkiyat, teslimat, üretim yapılan stoklu çalışılan iş alanlarında kullanılmaktadır. Koliye konulan nesnelerin diğer kolilerden ayrılması için ya da sevk edilecek ürünlerin nereye sevk edileceğinin açıkça görülmesi için Koli Etiketi kullanılması gerekmektedir.
KOLİ ETİKETİ NEDİR :

Koli Etiketi, kolilerin üzerine yapıştırılan üzerinde ürün ve adres bilgilerinin bir barkod ile beraber bulunduğu etiketlere verilen isimdir. Koli etiketleri ağırlıklı olarak sevkiyat, teslimat, üretim yapılan stoklu çalışılan iş alanlarında kullanılmaktadır. Koliye konulan nesnelerin diğer kolilerden ayrılması için ya da sevk edilecek ürünlerin nereye sevk edileceğinin açıkça görülmesi için Koli Etiketi kullanılması gerekmektedir.


Böylelikle oluşabilecek karışıklıklara önlem alınması amaçlanmıştır. Koli etiket kağıt bazlı etiketler arasından seçilmektedir. Ağırlıklı olarak hızlı tüketim ürünleri için kullanılıyorsa termal etiket, uzun vadeli beklemesi olan koliler için ise kuşe ya da vellum etiket kullanılmaktadır. Termal etiket Koli Etiketi için çok da tercih edilmemesi gereken etiketlerdir. Bunun sebebi ısı, ışık, nem gibi dış etmenlere maruz kalması durumunda kararmaya başlaması ve olası bir sürtünme, tırnak çarpması gibi durumlarda üzerinin çizilerek baskının bozulma ihtimalinden dolayıdır. .”

Eco termal etiketin raf ömrü maksimum 6 ay olurken lamine termal etiketin maksimum raf ömrü yaklaşık olarak 1 sene olarak belirtilmektedir. Bundan dolayı bu süreleri aşan bekleme gerektiren koliler için termal etiket kullanılması önerilmez. Kuşe ya da vellum etiketlerin raf ömrü ise yılları bulmaktadır. Dolayısıyla termal etiketlere göre daha uzun ömrü ile koli etiketleri üzerinde kullanılması gereken etiket çeşidi olarak bu etiketleri tercih etmeniz daha uygun olacaktır.Koli Etiketi en fazla üretim ve sevkiyat yapan firmalar tarafından kullanılmakta olan bir etiket çeşitidir. Adından da anlaşılacağı üzere, üretilmiş olan ya da sevkiyatı yapılacak olan ürünlerin kolilenmesinden sonra etiketlenerek gerekli özelliklerinin belirginleştirilmesi için kullanılmaktdır.

Böylece koli diğer kolilerin arasından kolayca ayrılabilir ve gerekli işlemler bu sayede hem daha kısa zamanda hem de daha güvenli biçimde yapılabilir. Direkt termal yöntemle yani ribonsuz olarak ya da ribon kullanılarak baskı alınabilmektedir. Bu etiket, baskısız biçimde termal etiket olarak basılmaktadır, ancak bu yöntemin kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Çünkü termal etiketler diğer etiketlere göre daha dayanıksız olduğundan tercih edildiği durumları iyi analiz etmek gerekmektedir. Mümkünse günü birlik sevkiyatlar gibi durumlarda kullanmak en idealidir. Eco termal etiket kullanılır ise etiketin ömrü yaklaşık 6 ay civarıdır.


Onun yerine Lamine termal etiket kullanılır ise bu süre 1 yıla kadar çıkabilmektedir. Eğer 1 yıldan daha uzun süre sağlam kalması istenen Koli etiketlerinin basılması gerekiyorsa, Vellum ya da Kuşe etiketler ile baskı alınması daha yararlı olacaktır.

Doğru etiket seçimi için kullanım ömrünün yanı sıra değerlendirilmesi gereken bir başka konu da dayanıklılıktır. Dış ortamlardan gelebilecek güneş ışığı, sıvı teması, nem, kimyasal, sürtünme gibi etkilere karşı termal etiketler oldukça dayanıksızdır. Ribon kullanılarak basılan etiketler kağıt etiketler arasında en sağlam olanları olduğundan Kuşe ya da Vellum etiket çeşitlerine yönelmek en doğrusu olacaktır.


KOLİ ETİKETİ NEDİR :

Piyasada farklı farklı ölçüleri bulunan etiketin genel olarak en çok talep gören ölçüleri 100 x 100 mm olsa da, kullanım alanı, kullanılacağı ortam, saklanacağı süre gibi etkenler dikkate alınarak, müşteri talepleri doğrultusunda istenilen ebat, ölçü ve kalitelerde üretimi yapılabilmektedir.

1 görüntüleme

FOLLOW US HERE: 

  • Facebook Erofset matbaa
  • Twitter Clean
  • Er Ofset Etiket Matbaa

Er-Ofset Etiket & Matbaacılık San.ve Tic.Ltd.Şti. 
TELEFON: +90 216 306 45 46 
FAX: +90 216 473 68 21 
Gsm: 0546 293 68 88